بازار چای ایرانی

بازار چای ایرانی مهم ترین مرکز خرید و فروش چای اصل

بازار چای ایرانی مهم ترین مرکز خرید و فروش چای اصل توانسته در میان متقاضیان محبوبیت بسیاری را کسب نماید. آیا به دنبال قیمت امروز چای و یا قیمت کیلویی چای هستید؟ محبوب ترین چای ها در میان ایرانیان کدام چای ها هستند؟

بازار چای ایرانی

کشت چای در ایران

از زمان کشت چای در ایران بالای یک قرن می گذرد و این صنعت را می توان مرهون تلاش های کاشف السلطنه ژنرال کنسول ایران در هند دانست. نهال ها و بذر های چای در ایران هیبریدی از نمونه های آسام و چین هستند و هم اینک باغات چای در گیلان و مازندران را می توان در نقاط مرتفع و حتی جلگه ای مشاهده نمود که در خوش آب و هوا ترین نقاط بدون هیچ ماده شیمایی و آلاینده رشد و پرورش می یابند. مهم ترین مرکز و پایتخت چای ایران شهر لاهیجان و چای لاهیجان با چای های خوش آب و رنگش است. بازار چای ایرانی را می توان همراه با فراز و نشیب های بسیار در برهه های مختلف دانست و صنعت چایسازی در دهه های اخیر پابرجا تر از همیشه فعالیت بیشتر و با استقامت پله های ترقی را یکی پس از دیگری طی می نماید.

میزان تولید چای در ایران

برداشت برگ سبز چای در نقاط چایخیز در فصل های بهاره، تابستان و پاییز انجام می شود و طبق آمار برداشت چای بهاره که از نیمه اول اردیبهشت شروع و تا پایان خرداد ادامه دارد چیزی حدود 42-38% مقدار تولید سال را به خود اختصاص می دهد. در چین تابستانه این میزان حدود 47-42% و در چین پاییزه حدود 17-13% برآورد شده است. براساس آمارها و تحقیقات انجام شده متوسط تولید برگ سبز در باغات شمال حدود 7 تن در هکتار برآورد شده که این رقم با توجه به شرایط آب و هوایی و عوامل مرتبط در مناطق می تواند رقم متغیری را نشان دهد. یکی از مشکلات اراضی چای در شمال ایران مساحت باغات بوده که غالبا خرده مالکی و اغلب دارای وسعتی کمتر از 1 هکتار دارند. طبق آخرین آمار موجود 3/71% باغ های چای ایران زیر یک هکتار، 4/23% یک تا پنج هکتار و 3/5% باغ ها بیش از 5 هکتار می باشند.

بازار چای ایرانی

محبوب ترین چای ها در میان ایرانیان کدام چای ها هستند؟

در کشور ما که سرانه مصرف چای بالاست دو چای سیاه و چای سبز از بالاترین میزان تقاضا و حجم تولید و واردات را دارا هستند. چای سیاه در داخل ایران تقریبا 75% از تولید و چای سبز 25% از سهم بازار را شامل می شوند. چای سنتی سیاه به دلیل داشتن رنگ و طعم دانشین برای ما ایرانی ها از قدیم الایام بیشتر مورد توجه قرار دارد.

 

بازار چای ایرانی

بازار چای ایرانی

بازار چای ایرانی مهم ترین مرکز خرید و فروش چای اصل در شمال ایران با داشتن شهر های چایخیز و کارخانه های چایسازی متعدد می باشد. در این بازار چای سنتی و اصیل به شکل خالص ترین شکل ممکن بدون ذره ای دستکاری به بازار عرضه می شود با بحران های بسیاری از جمله مخدوش شدن اذهان عمومی که این چای، چای بی کیفیتی است مواجه شده و در برهه های بسیار چای حاوی رنگ و اسانس وارداتی میهمان اصلی خانه ها و مغازه ها گردید. در دهه های اخیر تلاش های بسیاری در زمینه اثبات مرغوبیت چای ایران انجام گرفته تا این موضوع روشن و هم اکنون این چای یکی از چای های اعلا و ارگانیک در بازار و حتی در دنیا شناخته شده است.

رتبه بندی چای در بازار چای ایرانی

 • چای سرگل ایرانی
 • چای ممتاز ایرانی
 • چای شکسته ایرانی
 • چای قلم ایرانی
 • چای باروتی ایرانی
 • چای خاکه ایرانی

سهم چای ایرانی از بازار جهانی چقدر است؟

آیا می دانستید که جمعیت ایران حدود 1% جمعیت جهان است؟ می دانید سهم بالغ بر حدود 4% مصرف کل چای جهان به ایران تعلق دارد؟ ما ایرانی علاقه بسیاری به نوشیدن چای داریم و سهم چای مصرفی در سبد هزینه خانوار ایرانی چیزی حدود 2/0-5/0 % برآورد می شود. میزان استفاده از چای خشک در کشور ما سالانه در حدود 110 هزار تن برآورد می شود و تولید چای خشک در ایران حدود 23% مصرف داخلی آن را تأمین می نماید و مابقی چای در طول سال از طریق واردات قانونی و قاچاق از طریق مرز ها در حال انجام است که لازم است تا مدیریت بالایی در این بخش جهت پیشگیری از چای های تقلبی و حاوی رنگ انجام گردد.

بازار چای ایرانی

مرکز خرید و فروش چای اصل

یکی از دغدغه های خریداران در بازار خرید یک چای سالم و اصل و متناسب با معیار های مدنظر می باشد. قطعا مشاوره گرفتن در این زمینه و کمک از مراکز معتبر در این زمینه می تواند در راهبرد این عمل بسیار موثر باشد. لازم است بدانید نقش آب و هوا در کیفیت نهایی چای بسیار تاثیر دارد. برگ های سبز رشد یافته در ارتفاعات قدرت رنگدهی بیشتر و برا گهای رشد یافته در نواحی همجوار و پست رایحه و عطر بیشتری دارندد ضمن اینکه فصول برداشت نیز در این عمل ها تاثیرگدار هستند. چای بهاره عطر بالاتر و چای تابستانه و پاییزه رنگ بیشتری را دارند. بازار چای ایرانی به عنوان مهم ترین و معتبرترین مرکز خرید و فروش چای اصل همواره ارسال مستقیم چای درجه یک و خالص با بهترین قیمت ها را در سراسر کشور انجام نموده و رضایتمندی بسیاری را به همراه داشته است.

بازار چای ایرانی

قیمت چای ایرانی در بازار

در بازار چای با توجه به کیفیت ها و نحوه عرضه ضدن ائم از چای فله یا برند یا تی بگ می توان قیمت های متفاوتی را شاهد بود. اما آیا قیمت ها در تمام شهر ها یکسان و در یک رده قرار دارند؟ نمونه های چای سیاه و چای سبز ایرانی که تقاضای بالا و سطوح بالای کیفیتی را دارا هستند با توجه به تمام معیار ها و ملاک ها دارای قیمت ارزان تری نسبت به نمونه های خارجی هستند و در رده چای ایرانی می توان چای سرگل و چای ممتاز و چای قلم لیزری را از نمونه های مرغوب و با قیمت بالاتر دانست. برای اطلاع از قیمت امروز و قیمت کیلویی چای گزینه مطلوب و پیشنهادی کسب اطلاع از کارشناسان بازار چای ایرانی و دریافت قیمت رقابتی و ارزان تر و واحد در سطح کشور می باشد.

مشکلات و ضعف چای ایران در بازار

 1. کوچک بودن اراضی
 2. عدم مکانیزه بودن تجهیزات در زمان برداشت
 3. مدیریت ضعیف در بخش بسته بندی
 4. نداشتن نمره و استاندارد خاص برای چای و عدم تطابق نمونه ها با چای ارسالی
 5. ضعف در مدیریت پخش
 6. تعرفه های گمرکی
 7. مقاصد و بازار صادراتی اندک
 8. عدم شناخت کافی از این چای و انگ دیردمی بر آن
 9. اطلاع رسانی ضعیف در زمینه مصرف صحیح این چای

نقاط قوت چای اصیل ایرانی

 • رنگ طبیعی
 • رایحه طبیعی
 • عدم استفاده از سموم در باغات چای
 • استفاده نشدن از هیچ ماده افزودنی به چای در کارخانه ها
 • 100% خالص و سالم
 • رنگ زلال و شفاف بعد دمکشیدن
 • قیمت ارزان تر
 • متناسب با ذائقه خانواده های ایرانی
 • دسترسی راحت به منابع
 • ارائه مستقیم چای توسط سایت ها، فروشگاه اینترنتی چای و مراکز تخصصی در شمال
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مریم خوشحال
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09113462484
شماره موبایل: 09331347069
پست الکترونیکی: maryam_khoshhal490@yahoo.com